opozycja

Czy zdanie: „Skorzysta na tym opozycja prezydenta miasta” jest prawidłowe? Chodzi mi o opozycja prezydenta miasta. Czy nie należałoby użyć raczej opozycja dla/ wobec prezydenta lub opozycja przeciw prezydentowi? Zaznaczam, że chodzi o klub radnych będących w opozycji do prezydenta.
Zazwyczaj mówimy po prostu o opozycji – antykomunistycznej, demokratycznej, parlamentarnej, pozaparlamentarnej, politycznej i in. Wśród typowych połączeń wyrazowych, które znajduje kolokator Narodowego Korpusu Języka Polskiego, nie ma takich o strukturze opozycja czegoś / kogoś. Zdanie cytowane w pytaniu najlepiej byłoby więc pozostawić w postaci „Skorzysta na tym opozycja”, jeśli tylko kontekst nie pozostawia wątpliwości, o jaką opozycję chodzi. Inna możliwość to wyrażenie tej samej treści przymiotnikiem: „Skorzysta na tym antyprezydencka opozycja”. Można by też zamienić opozycję na oponentów – „Skorzystają na tym oponenci prezydenta miasta” – ale ta wersja sugeruje, że oponenci są rozproszeni (widzimy przy okazji, że opozycja nie jest zbiorem oponentów).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski