organdyna

Witam,
z pewnym zdziwieniem obserwuję, że coraz częściej używane są słowa nieprawidłowe zamiast prawidłowych. Przykładem, na który się ostatnio natknęłam, jest organtyna – żaden słownik nie podaje tego słowa nawet jako formy kolokwialnej czy nieprawidłowej, a szybkie wyszukiwanie w google.pl pokazuje:
— 1580 wyników dla zapytania organtyna,
— 174 wyników dla zapytania organdyna.
Czy jakikolwiek słownik dopuszcza taką formę?
Pozdrawiam
Małgorzata, Poznań
Na pytanie, czy jakikolwiek słownik dopuszcza pisownię przez t, trudno odpowiedzieć, ponieważ samych słowników ortograficznych jest ponad sto, poza tym ich ranga jest różna. W najważniejszych współczesnych słownikach pisowni takiej nie znalazłem, byłaby ona zresztą etymologicznie nieuzasadniona. Wprawdzie wydany w 1963 r. tom piąty 11-tomowego Słownika języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego ma organtynę jako formę oboczną, ale nie jest to wystarczający argument, skoro formy tej nie podają najważniejsze słowniki ortograficzne ani słowniki poprawnej polszczyzny (te ostatnie wręcz ostrzegają przed pisownią przez t).
Podany przez Panią przykład pokazuje, że lepiej nie uczyć się ortografii z Internetu.
Mirosław Bańko, PWN