organoleptyczny

Szanowni Państwo,
czy istnieje jakiś jednowyrazowy synonim dla słowa organoleptyczny? Czy można mówić w ogóle o organoleptycznych właściwościach jakiegoś produktu?
Pozdrawiam
Joanna
Jednowyrazowego synonimu chyba nie ma, gdyż słowa takie jak zmysłowy lub sensoryczny mają ogólniejsze znaczenie. Organoleptyczny – przymiotnik używany głównie w odniesieniu do cech produktów spożywczych oraz ich oceny – znaczy 'wzrokowy, smakowy, węchowy'. Organoleptyczne właściwości to sformułowanie poprawne, por.: „(…) szanująca się wytwórnia dobiera wina z myślą o jakości, starając się powtórzyć dość wiernie drogę produkcji koniakowej, czasem przestrzegając też rygorów leżakowania trunku i osiągania jego walorów organoleptycznych (…)” (Eugeniusz Kabatc, Vinum sacrum et profanum).
Mirosław Bańko, PWN