ort

Dlaczego dopełniacz liczby pojedynczej słowa ort brzmi ortu, podczas gdy chyba wszystkie inne monety mają w doełniaczu końcówkę -a? Naturalniejsza wydaje się odmiana orta. Czy jest to jakiś wyjątek, czy słownikowy błąd?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Prawdopodobnie jest to błąd, który pojawił się w trzytomowym słowniku pod red. M. Szymczaka, a następnie został powtórzony przez inne słowniki.
Mirosław Bańko, PWN