ortogram

Witam serdecznie,

chciałabym się dowiedzieć, czy zetknęliście się Państwo ze słowem ortogram. Co ono oznacza? Ani korpus, ani słowniki języka polskiego nie odnotowują tego wyrazu. Spotkałam się z nim przy różnego rodzaju ćwiczeniach ortograficznych.

Pozdrawiam

Alicja Tomaszewska, Gdańsk

Wyraz ten jest stosowany w dydaktyce ortografii, a jako termin naukowy może mieć wiele różnych znaczeń, zależnych przede wszystkim od podstaw naukowych, w obrębie których funkcjonuje.

W szczegóły terminologiczne nie chcę się jednak wdawać. Podstawowym (i szerzej rozumianym) znaczeniem powinno być to, które wynika ze składników nazwy. W takim razie ortogram to ‘zapis (forma ortograficzna) jakiegoś wyrazu, w szczególności taki, który jest zgodny z normą pisowni’, co potwierdzają różne przykłady łatwo dostępne w Internecie.

Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski