oryginalny owoc

Czy zdania: „Dla Polaków oryginalnym owocem jest jabłko”, „Oryginalnym owocem Polaków jest jabłko” są dobrze ułożone? Czy nie powinno się użyć określenia: „… owocem tradycyjnym jest jabłko”. Dla mnie oryginalnym owocem jest ananas lub liczi. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.
Z poważaniem
Katarzyna Prosek
Skoro przytoczone zdania budzą wątpliwości, to znaczy, że albo słowo oryginalny zostało w nim „oryginalnie” użyte, albo nadawca żyje w kraju, w którym na co dzień jada się ananasy lub liczi.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski