orzecznik przymiotnikowy

Czy poprawne jest wyrażenie: przyjmować coś (np. życie) takim, jakim ono jest czy raczej takim, jakie ono jest?
Wymienione konstrukcje zawierają tzw. orzecznik przymiotnikowy: jakim jest oraz jaki jest. W jego użyciu widać tendencję do odchodzenia od narzędnika do mianownika, tak więc dawne „Panna była kapryśną” dziś występuje w formie „Panna była kapryśna”. Choć obie wymienione przez Pana konstrukcje można znaleźć we współczesnych tekstach, druga z nich (ta z mianownikowym jakie) jest częstsza. Ją też uważam za bardziej godną polecenia.
Mirosław Bańko, PWN