orzecznik w narzędniku

Dzień dobry,
czy w zestawieniu czasownika być i przymiotnika powinno pisać się ten przymiotnik w narzędniku, czy tak, jak występuje on po odmianie czasownika być? „Być młodym i radosnym” czy „Być młody i radosny”, skoro „Jest młody i radosny"?
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Przymiotnik przy bezokoliczniku być powinien mieć formę narzędnika tylko wtedy, gdy zdanie wyklucza użycie podmiotu w mianowniku, np. „Trzeba być ostrożnym” albo „Dobrze być młodym i radosnym”. Gdy zdanie zawiera podmiot mianownikowy albo dopuszcza jego użycie, przymiotnik ma formę mianownika, np. „Chciał być znów młody i radosny”, lub narzędnika „Chciał być znów młodym i radosnym”. Druga z tych konstrukcji jest nacechowana książkowością.
Mirosław Bańko, PWN