orzecznik

Mam kłopot ze zdaniami typu: „Wszystko wydaje się oczywiste” czy też „Wszystko wydaje sie oczywistym”. Który wariant jest poprawny?
Dziękuję za odpowiedź.
Zazwyczaj orzecznik przymiotnikowy jest używany w mianowniku: „Wszystko wydaje się oczywiste”. Sytuacje, w których można użyć orzecznika w narzędniku, są opisane w Słowniku wyrazów kłopotliwych, w haśle: być (orzeczenie imienne), oraz w Innym słowniku języka polskiego, w haśle: być 1, znaczenie 2.
Mirosław Bańko