osiągnąć konsensus

Czy można osiągnąć konsensus (podobnie jak kompromis), skoro z definicji tego słowa wynika, że jest to zgodne stanowisko w jakiejś sprawie?
Dziękuję za odpowiedź i życzę wesołych Świąt.
Tak, można osiągnąć konsensus. Na przełomie lat 80. i 90. konsensus był modnym słowem i wiele się wtedy o osiąganiu konsensusu mówił i pisało.
Pani pytanie dotyczy łączliwości wyrazowej, a ściślej tzw. związków frazeologicznych łączliwych (wg tradycyjnej terminologii S. Skorupki) bądź kolokacji (wg nowszej terminologii, przejętej z języka angielskiego). Słowniki kolokacji w Polsce dość długo były znane tylko anglistom i studentom anglistyki, w ostatnich kilku latach ukazały się jednak dwa polskie słowniki tego rodzaju. Jeden z nich, pod tytułem Słownik dobrego stylu, czyli wyrazy, które się lubią, znajduje się w ofercie PWN. Wprawdzie nie ma w nim hasła konsensus, ale pod hasłem kompromis można znaleźć kilka synonimicznych połączeń wyarazowych: dojść do kompromisu, osiągnąć kompromis, znaleźć kompromis, pójść na kompromis, zgodzić się na kompromis, zawrzeć kompromis, a także doprowadzić do kompromisu.
Jeśli nie mamy pojęcia, z jakim słowem połączyć dane słowo, aby wyrazić zamierzoną treść, najlepiej sięgnąć do słownika kolokacji. Jeżeli jednak chcemy tylko sprawdzić, czy jakieś połączenie jest przyjęte w języku, można równie dobrze posłużyć się korpusem językowym, a w ostateczności nawet wyszukiwarką internetową. Decyduje liczba użyć, przy czym im większy korpus, tym więcej poświadczeń trzeba, aby uznać, że jakieś połączenie wyrazowe jest zgodne ze zwyczajem danego języka.
Mirosław Bańko, PWN