osioł

Dzień dobry. Która forma jest poprawna: osłu czy osłowi? Dziękuję.
Osioł, w celowniku osłu lub osłowi. Obydwie formy są poprawne, ale zazwyczaj pierwszej z nich użyje się w odniesieniu do zwierzęcia. Druga jest naturalniejsza, gdy chodzi np. o leniwego ucznia: Mówię temu osłowi, żeby się uczył, a on nic” (Mały słownik wyrazów kłopotliwych PWN.
Mirosław Bańko, PWN