osoba ludzka?

Czy poprawne są często spotykane wyrażenia: osoba ludzka, więzi międzyosobowe?
Osoba ludzka to dziwne sformułowanie. Są wprawdzie osoby prawne, ale przeciwstawia się je osobom fizycznym, a nie osobom ludzkim. Myślę, że lepszym określeniem jest jednostka ludzka.
Do więzi międzyosobowych nie mam większych zastrzeżeń, poza tym, że jest to prawdopodobnie wynik mechanicznego tłumaczenia z języka obcego, może angielskiego. Po polsku mówi się raczej o więziach międzyludzkich.
Mirosław Bańko