osobodzień szkoleniowy

Jak napisać:

osobodni szkoleniowe czy osobodni szkoleniowych?

Forma mianownika i biernika liczby mnogiej przywołanego w pytaniu wyrażenia to: osobodnie szkoleniowe, a dopełniacza – osobodni szkoleniowych, por. np.

  • 304 osobodnie szkoleniowe [liczebniki 2, 3, 4 oraz liczebniki, których ostatnim członem jest 2, 3, 4 (czyli np. 22, 23, 24, 152, 153, 154 itd.), łączą się z rzeczownikami w mianowniku liczby mnogiej];
  • 308 osobodni szkoleniowych [liczebniki od 5 do 21 i te, które są zakończone na 5–9 (np. 25, 36, 27, 58, 69), łączą się z rzeczownikiem w dopełniaczu liczby mnogiej].
Adam Wolański