otwarto ogień czy otworzono?

Ogień otwarty czy otworzony – która forma jest poprawna? Dodam, że nie pytam o ognisko, tylko o ostrzał.
W ogólności forma otwarty jest częstsza niż otworzony, częstsze jest też otwarto niż otworzono. NKJP zawiera jednak pięć wystąpień ciągu otworzono ogień, a tylko jedno wystąpienie ciągu otwarto ogień. Przeprowadziłem kwerendę w polskim internecie za pomocą wyszukiwarki Google i otrzymałem wynik 14800: 5650. Potwierdza się więc, że w szczegółach odmiany wyrazu mogą ujawniać się różnice między jego znaczeniami (inaczej otwiera się ogień niż drzwi lub okno). Dobrym przykładem jest pływak, w liczbie mnogiej pływacy (np. olimpijscy), ale pływaki (np. utrzymujące sieć na określonej głębokości pod wodą).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski