owies

Jak brzmi prawidłowy celownik od owsa? Owsu czy owsowi?
Nieliczne rzeczowniki męskie mają w celowniku końcówkę -u, owies nie jest wśród nich wymieniany. Co prawda, niektóre słowniki podają formę owsu, ale z informacją, że jest regionalna. Najlepiej więc mówić owsowi.
Zastanawiam się, skąd bierze się niepewność co do właściwej formy tego wyrazu. Może z winy żyta, które jako rzeczownik nijaki ma -u w celowniku całkiem „legalnie”. A że oba rzeczowniki często idą w parze, więc zwyczaje językowe jednego mogą sią narzucać drugiemu: żyta i owsa, żytem i owsem, to to czemu nie żytu i owsu? Kto z kim przestaje, takim się staje.
Mirosław Bańko, PWN