-ówna czy -anka?

Błagam o wyjaśnienie – czemu w odmianie nnazwisk panieńskich są różnice mimo podobnych końcówek formy męskiej: czemu Lampówna od Lampe, choć Lanżanka od Lange i Biezanka od Biega, choć Brejówna od Breja?
Od nazwisk męskich z wygłosowym lub przedkońcówkowym g nazwiska córek były tworzone tradycyjnie zakończeniem -anka z jednoczesną zamianą spółgłoski g na ż. Zakończenie -ówna w tym kontekście (po spółgłosce g) byłoby wyjątkowo niefortunne.
Mirosław Bańko