Czytać e-book

Dzień dobry,

zwrócono mi uwagę, że nie powinno mówić się czytać ebooka. Czy słusznie?

Pozdrawiam

I. Jabłońska

Czasownik czytać wymaga biernika, a ten dla rzeczowników męskich nieżywotnych jest równy mianownikowi. Mówimy: czytam list (a nie: lista), artykuł (nie: artykuła), rozdział (nie: rozdziała). Forma e-booka (zwracam uwagę na pisownię tego słowa) w połączeniu z czasownikiem czytać jest biernikiem z końcówką -a, podobnie jak formy rzeczowników w konstrukcjach mam laptopa, kupiłam smartfona, wysłał SMS-a. Z częścią takich form już się oswoiliśmy i je zaakceptowaliśmy, przynajmniej w języku potocznym (są to choćby te, które wymieniłam w poprzednim zdaniu), część zaś nie jest akceptowalna (rażą konstrukcje: zrobił licencjata czy pokroił torta). Jeśli chodzi o e-book, to bez wątpienia poprawny jest zwrot czytam e-book, natomiast czytam e-booka mieści się na granicy akceptowalności.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski