Hiszpańskie imię Matías

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmą prośbą o odmianę hiszpańskiego imienia Matías. Chodzi mi szczególnie o akcent istniejący nad literą "i", ale w pozostałych odmianach, np. Matíasowi. Czy nadal będzie to akcentowane nad „i”, czy jednak bez tego.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Z poważaniem,

Izabela Piotrowska

Dodawanie polskich końcówek gramatycznych do obcej nazwy własnej osobowej nie wpływa na obecność w jej temacie liter z niepolskimi znakami diakrytycznymi. Odmiana imienia Matías (hiszpański odpowiednik polskiego Macieja) wygląda w polszczyźnie następująco:

  • D. Matíasa,
  • C. Matíasowi,
  • B. Matíasa,
  • N. Matíasem,
  • Ms. (o) Matíasie.
Adam Wolański