Indianie ze szczepu Patuxet

Jak określić Indian ze szczepu Patuxet – Patuxetowie czy Patuxańczycy?

Małgorzata

Rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej ze szczepu Patuxet należą do plemienia Wampanoagów. Najbardziej regularnym pod względem słowotwórczym określeniem dla nich będzie forma: Patuxetowie (analogiczna do takich form, jak: Arapahowie, Arawakowie, Czejenowie, Czoktawowie, Delawarowie). Nazwa Patuxańczycy (w l.poj. Patuxańczyk) jest utworzona niezgodnie z polskim modelem słowotwórczym. Ten rodzaj derywacji wskazuje bowiem na podstawę *Patuxan, a tak nie jest, bo mamy przecież Patuxet (por. np. BhutańczykBhutan). Jeśli z jakichś powodów koniecznie chcielibyśmy się posłużyć przyrostkiem -(ań)czyk (podobnie jak np. Patagończyk ‘dawny indiański mieszkaniec Patagonii’), to omawiana tu nazwa powinna przyjąć formę: Patuxetańczyk (wedle wzoru: TybetańczykTybet).

Adam Wolański