Interpunkcja formuły powitalnej

Witam serdecznie.

Chciałam prosić o odpowiedź na pytanie: czy postawienie kropki po przywitaniu „dzień dobry” na początku korespondencji jest oficjalnym błędem? Nie pasuje w tym miejscu ani znak wykrzyknika, ani przecinek. „Dzień dobry” stanowi dla mnie oddzielne sformułowanie. Wiem, że idę pod prąd. Uprzejmie proszę o Państwa opinię.

Z wyrazami szacunku

Wioleta Toczek

Szanowna Pani,

przyznam, że nie bardzo wiem, o jaką opinię Pani prosi. Norma jest jasna, a to, co Pani pisze, wskazuje, że ją doskonale zna: albo przecinek po formule powitalnej i pierwsze zdanie od małej litery, albo wykrzyknik po formule powitalnej i pierwsze zdanie od wielkiej litery. Tertium non datur.

Zawsze, oczywiście, można iść drogą pozanormatywną – pod prąd. Łamanie norm pisowniowych – nawet tych uświęconych najdłuższą tradycją – nie wiąże się na szczęście z jakimikolwiek sankcjami.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański