Odmiana nazwiska fińskiego Kuusikoski

Dzień dobry, czy fińskie nazwiska zakończone na -ski, np. Kuusikoski, odmieniamy tak jak polskie? Konkretnie chodzi mi o formę mianownika l. mnogiej. Czy poprawna będzie forma państwo Helena i Martti Kuusikoscy?

Dziękuję, Magda

Zakończenie -ski w fińskim nazwisku Kuusikoski nie stanowi polskiego przyrostka -ski, który – w wyniku wymiany głoskowej – uzyskuje w mianowniku liczby mnogiej formę -scy. Nazwisko Kuusikoski powinniśmy potraktować jako obce nazwisko niesłowiańskie i dodać do niego w mianowniku liczby mnogiej rzeczownikową końcówkę -owie. W przypadkach zależnych nazwisko to uzyska końcówki typowe dla deklinacji przymiotnikowej, por.

  • M. Kuusikoskowie,
  • D. Kuusikoskich,
  • C. Kuusikoskim,
  • B. Kuusikoskich,
  • N. Kuusikoskimi,
  • Ms. (o) Kuusikoskich.
Adam Wolański