Pani żuraw czy żurawica?

Tłumaczę legendę, w której żuraw zostaje żoną wieśniaka. Jak utworzyć rodzaj żeński? Żurawica? Pani Żuraw?

Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam

D.

W tekście legendy możemy pozwolić sobie na kreatywność językową, dlatego w zasadzie każda propozycja, która ma jakieś umocowanie w systemie językowym będzie tu  możliwa. Formą żeńską (bo nie: rodzajem żeńskim) może być zatem i pani żuraw, i żurawica, i na przykład żurawka

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski