Partykuła bynajmniej

Dzień dobry,

czy partykuła bynajmniej użyta w takim kontekście, jest poprawna:

„Nie jest napisane, że został rozpoznany przez wiernych. Bynajmniej nie w nagłówku.”?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

W przywołanym fragmencie tekstu partykuła bynajmniej nie jest użyta poprawnie. Kiedy jest właściwie stosowana, znaczeniowo jest najbliższa połączeniu wcale nie, por. np.

  • To nie jest bynajmniej prosta sprawa (= To nie jest wcale prosta sprawa).
  • Z tego nie wynika bynajmniej, że umywamy ręce od tej sprawy (= Z tego nie wynika wcale, że umywamy ręce od tej sprawy).

W żadnym wypadku nie powinna być używana w znaczeniu ‘przynajmniej’ ani ‘w każdym razie’. A tak się stało w omawianym tu fragmencie.

Adam Wolański