Pisownia stosowana w regulaminie

Piszę właśnie regulamin oddziału, który będzie dostępny dla pacjentów. Przeczytałam dostępne materiały na Państwa stronie, ale chciałabym się upewnić czy dobrze rozumiem. Czy jeśli piszemy pełną nazwę oddziału, to piszemy ją wielką literą np. Oddział Dzienny Psychiatryczny X. Natomiast jeśli dalej w tekście odnoszę się do tego konkretnego oddziału i piszę po prostu oddział to już małą literą?

Jak jest ze słowem pacjent w regulaminie, czy w wypisie (karcie informacyjnej). Zakładam, że to nie jest list do pacjenta, więc naturalnym wydawało mi się pisanie małą literą, ale część lekarzy pisze wielką. Czy któraś forma jest preferowana, czy może obie są poprawne?

Nazwy klinik, oddziałów, pododdziałów itd. – jako nazwy własne – zapisujemy od wielkich liter (z wyjątkiem wewnętrznych spójników i przyimków), por. np.

  • Oddział Dzienny Psychiatryczny I
  • Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa i Ortopedii Onkologicznej

Kiedy w kolejnych punktach regulaminu odwołujemy się do tego rodzaju nazwy, możemy ją zapisać w sposób skrócony w postaci określonego rzeczownika (tj. klinika, oddział, pododdział), przy czym norma ortograficzna pozwala nam użyć zarówno wielkiej, jak i małej litery, por. np.

  • § 1. Oddział Wewnętrzny jest komórką organizacyjną SP ZOZ Szpitala Nr 2.
  • § 2. Do zadań Oddziału należy kompleksowa opieka nad pacjentem, w szczególności diagnostyka i leczenie chorób serca, układu krążenia, przewodu pokarmowego, układu oddechowego, chorób nowotworowych, endokrynologicznych, alergologii, cukrzycy i innych.

albo:

  • § 2. Do zadań oddziału należy kompleksowa opieka nad pacjentem, w szczególności diagnostyka i leczenie chorób serca, układu krążenia, przewodu pokarmowego, układu oddechowego, chorób nowotworowych, endokrynologicznych, alergologii, cukrzycy i innych.

W wypadku tak sformalizowanych dokumentów, jakimi są regulaminy, zapewne lepiej użyć litery wielkiej.

Przepisy ortograficzne pozostawiają również dużą swobodę w kwestii użycia wielkiej bądź małej litery ze względów grzecznościowych. Użycie wielkiej litery jest wyrazem określonej postawy piszącego (np. szacunku) nie tylko w stosunku do osób, do których pisze (jak w korespondencji listownej czy mailowej), lecz także w stosunku do tego, o kim lub o czym pisze. Niewątpliwie adresatami regulaminu oddziału są pacjenci i mimo że zapisy regulaminowe mówią o nich w trzeciej osobie, zastosowanie wielkiej litery nie będzie błędem, por.

  • Do przyjęcia na Oddział Pacjent powinien zabrać ze sobą: przybory toaletowe, piżamę, kapcie, dokument stwierdzający tożsamość z numerem PESEL oraz karty informacyjne z poprzednich hospitalizacji.
Adam Wolański