Specyfika składniowa liczebników głównych wielowyrazowych

Dzień dobry,

która z form i dlaczego jest poprawna?

Wszystkim uczestnikom obozu rozdano po równo 990 jabłek i 462 mandarynek.

albo

Wszystkim uczestnikom obozu rozdano po równo 990 jabłek i 462 mandarynki.

Dziękuję za odpowiedź

Poprawne są konstrukcje: 990 jabłek i 462 mandarynki. Wynika to ze specyfiki składniowej liczebników głównych, w tym wypadku liczebników wielowyrazowych. Liczebniki główne wielowyrazowe kończące się na dwa, trzy lub cztery (czyli np. 32, 33, 34, …, 262, 263, 264 itp.) łączą się z rzeczownikami w mianowniku liczby mnogiej, por. 462 mandarynki, 123 minuty, 264 miesiące. Z kolei liczebniki wielowyrazowe kończące się na pięć, sześć, siedem, osiem, dziewięć oraz pełną dziesiątkę (czyli np. 35, …, 56, …, 87, …, 99, …, 120, ..., 190 itp.) wymagają rzeczownika w dopełniaczu liczby mnogiej, por. 35 samochodów, 129 dni, 990 jabłek.

Adam Wolański