Użycie dywizu

Dzień dobry!

Nurtuje mnie kwestia zapisu z dywizem jednego słowa z wyrażeniem, które ma dwa, np.:

detektyw-główny bohater

snajper-żołnierz poborowy itd.

Czy takie połączenia są w ogóle dopuszczane? Jak je poprawnie zapisać?

Przy okazji dziękuję Państwu za lata bezcennej wiedzy; aż przykro, że część po 2026 r. zdezaktualizuje się...

Z uszanowaniami

SF

Tego rodzaju użycie dywizu jest dopuszczalne wówczas, kiedy oba człony tego rodzaju konstrukcji nominalnej są równorzędne znaczeniowo. Wyznacznikiem formalnym może tu być spójnik i, który podstawiamy zamiast łącznika, por.

  • detektyw-główny bohater (= i detektyw, i główny bohater)

Nierównorzędność znaczeniowa obu członów jest dopuszczalna wyłącznie w wypadku nazw własnych miejscowych, które identyfikują jednocześnie miejscowość i jej część, por. np.

  • Wrocław-Nowy Dwór
Adam Wolański