Wątpliwości interpunkcyjne

Dzień dobry, czy w zdaniu „Wszyscy kryć się!” należałoby postawić przecinek po „wszyscy”? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Poradnię.

Przywołane wypowiedzenie ma charakter kolokwialny. Tryb rozkazujący nie jest w nim wyrażony za pomocą właściwej dla tego trybu formy morfologicznej (por. Kryjcie się!), lecz pod postacią frazy bezokolicznikowej (Kryć się!). Formę adresatywną w omawianym tu zdaniu stanowi zaimek rzeczowny nieokreślony wszyscy, który oznacza ‘ogół osób’. Zaimek ten nie jest zintegrowany składniowo z formą bezokolicznikową. Można zatem uznać, że występuje w funkcji wokatywnej („wołaczowej”) i jako taki powinien być oddzielony od reszty zdania przecinkiem (tak, jak w przykładzie typu: Tadeusz, kryj się!). Interpunkcja spotykana w uzusie nie jest jednak jednolita, por. np.

  • – Alarm bombowy! Wszyscy kryć się! Zejść do najbliższego schronu!
  • Uwaga! Ksiądz po kolędzie! Wszyscy kryć się!
  • Uwaga, wszyscy, kryć się!
  • Wszyscy kryć się: senior usiadł za kółkiem.
  • – Wszyscy kryć się. Darek, do mojego powrotu przejmujesz dowodzenie.
  • – Wszyscy, kryć się. To tornado! – krzyczy Parker, wymachując rękami w powietrzu.
Adam Wolański