Wymowa czasownika zauważyć

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące słowa „zauważyć”. Czy w jego wymowie powinno wybrzmiewać „uwa”, a przez to samo słowo powinno mieć 4 sylaby (za-u-wa-żyć) czy też „łwa”", a wtedy słowo powinno mieć 3 sylaby (za-uwa-żyć)? W internecie trudno mi znaleźć odpowiedź na to zagadnienie. Portal esylaby.pl podaje podział na 4 sylaby „za-u-wa-żyć”, ale już dla słowa „zauważać” podaje podział na tylko 3 sylaby (za-uwa-żać). Wydaje mi się, że oba te słowa powinny mieć tyle samo sylab. Ale ile, 3 czy 4? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Czasownik zauważyć ma cztery sylaby (za‧u‧wa‧żyć). Wymawiamy go następująco – AS: [zauvažyć] / IPA: [ˌzauˈvaʐɨt͡ɕ]. W wyrazie tym – oprócz akcentu na przedostatnią sylabę – występuje akcent poboczny na pierwszą sylabę. W wymowie mniej starannej (szybkiej) pojawia się tzw. epentetyczne ł, por. AS: [zauvažyć] / IPA: [ˌzawuˈvaʐɨt͡ɕ]. Ten tzw. rozziew artykulacyjny jest wynikiem sąsiedztwa dwóch rożnych samogłosek (tj. [a] i [u]).

Adam Wolański