Adaptacja a adopcja

Szanowni Państwo, jaka jest poprawna forma: adopcja technologii czy adaptacja technologii w kontekście przyswojenia i korzystania z technologii?

Szanowna Pani,
adopcja to 'przystosowanie' – rzeczownika tego używa się na ogół w kontekście uznania dziecka (ostatnio też zwierzęcia, np. psa) za swoje. Dostosowanie czegoś do jakichś wymagań, umożliwienie korzystania z tego to adaptacja. W opisanej sytuacji powiemy więc: adaptacja technologii.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Szanowni Państwo, pracuję od kilki lat jako specjalista ds. adopcji Microsoft 365. Pojęcie adopcji technologii jest niezgrabną kalką z języka angielskiego, ale mimo wszystko w żargonie specjalistycznym funkcjonuje to wyrażenie, a nie adaptacja. Adopcja zgodnie z cyklem wdrażania technologii to model socjologiczny, który opisuje przyjęcie lub akceptację nowego produktu lub innowacji, zgodnie z demograficznymi i psychologicznymi cechami określonych grup adopcyjnych.

    Z uszanowaniem

    Tomasz Chudak