Liczba a ilość

 

Liczba a ilość

21.09.2021

Szanowna Redakcjo,

napiszemy: zebrać dużą ilość obciążających go dowodów czy dużą liczbę dowodów? Dziękuję za pomoc.


Z poważaniem

Katarzyna C.

Rzeczownik liczba łączy się z nazwami rzeczy policzalnych, ilość zaś – niepoliczalnych. Trudno stwierdzić, jaki charakter mają dowody, o których mowa w zdaniu – dowodem może być zarówno popiół z papierosa czy ślad biologiczny, jak i jakiś przedmiot (np. element garderoby). Te pierwsze są niepoliczalne, te drugie można policzyć. Dlatego najbezpieczniej jest, moim zdaniem, uniknąć wyrażenia duża liczba / duża ilość i zastąpić je słowem wiele (Należy zebrać wiele obciążających go dowodów). Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe, to pozostałabym przy dużej ilości.

Porada opublikowana: 15.02.2016

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 21.09.2021

    Szanowna Pani, Wydaje mi się, że nie należałoby kierować się rodzajem zbieranych dowodów, ale tym, że jednak dowody są numerowane (dowód numer 1: popiół z papierosa; dowód numer 2: odciski palców na narzędziu zbrodni). W tym momencie dowody stają się policzalne a to skłaniałoby do wybrania określenia „duża liczba”.

    Z poważaniem

    Piotr S.
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!