bydlak i zwierzak

Proszę o potwierdzenie moich odczuć co do użycia inwektyw ZWIERZAK i BYDLAK. O ile ZWIERZAK może mieć żartobliwe, nawet sympatyczne znaczenie, to już nazwanie kogoś BYDLAKIEM ma jednoznacznie pejoratywny wydźwięk — jest określeniem odmawiającym temu komuś człowieczeństwa.Czy się nie mylę?

p. Andrzej (82 l) z Krakowa

Szanowny Panie,

wyrazy bydlak i bydlę mają – jak Pan słusznie zauważa – jednoznacznie pejoratywny wydźwięk. Obie formy – choć nazywają osobę podłą, bezmyślną, godną pogardy i małowartościową moralnie – są obraźliwe, por. np.

  • Co za bydlak z niego,
  • Zwykłe, skończone bydlę,

por. też frazeologizm określający wysoki stopień upojenia alkoholowego:

  • Upić się, spić się, schlać się itp. jak bydlak/ bydlę.

Tymczasem rzeczowniki zwierzak i zwierzę mogą z jednaj strony być przenośnym określeniem ‘człowieka nieokrzesanego i brutalnego’ (por. np. Nie zachowuj się jak zwierzak!), z drugiej zaś mogą stanowić wyrazy użyte pieszczotliwie, żartobliwie i/lub ironicznie (por. np. Z niego to prawdziwy zwierzak jest!).

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański