inicjały

Litery RP — Rzeczpospolita Polska — są skrótowcem, ale czy (będąc skrótowcem) są także inicjałami Rzeczypospolitej Polskiej. Pytam w związku z użyciem określenia „inicjały” RP (w przywołanym kontekście) w niektórych współczesnych przepisach prawnych. W międzywojniu litery RP w przepisach prawnych były nazywane zazwyczaj „literami R.P.” Pytanie nie dotyczy liter ozdobnie powiązanych, które — z powodu formy — tworzą monogram. Pozdrawiam.

Według współczesnych słowników języka polskiego rzeczownik inicjał (z łac. initiālis ‘pierwotny, początkowy’) to nie tylko początkowa litera imienia i/lub nazwiska, lecz także początkowe litery jakieś nazwy, por. np.

  • Mock wyjął z kieszeni spodni chusteczkę ze swoimi inicjałami wyszytymi przez Sophie i wytarł usta (M. Krajewski, Koniec świata w Breslau, 2003).
  • Każdą filiżankę i spodeczek wieńczył delikatny błękitny szlaczek ozdobiony inicjałami kolei państwowych (M.M. Bujko, Złoty pociąg, 2006).

Siłą rzeczy zatem skrótowiec nazwy państwa staje się inicjałami tejże nazwy. Analiza frazy inicjał/inicjały RP w piśmiennictwie dostępnym w internecie wskazuje, że elementem definicyjnym tak rozumianych inicjałów jest ich ozdobność, stylizowana forma liternicza itp., por. np.

  • Na licowej stronie odznaki na biało-czerwonym, emaliowanym tle znajdował się znak Q, w który wpisany jest wizerunek orła w koronie, a pod nim umieszczone były stylizowane inicjały RP według wzoru określonego w Ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na polu znaku wodnego inicjały RP w kolorze brązowym.
  • Na tle znaku wodnego stylizowane inicjały RP w kolorze zielononiebieskim.
  • Rewers odznaki przedstawia umieszczone w centralnym punkcie inicjały RP pisane kursywą wypukłymi literami.
Adam Wolański