praktyczka

Dzień dobry Państwu!

Wracamy do przed-PRLowskich feminatywów i coraz częściej ich używamy.

Próbuję znaleźć w zasobach PWN żeńską wersję słowa praktyk, ale jak dotąd bezskutecznie. Czy mogliby Państwo wskazać, jak należy odmienić to słowo? Czy jestem praktyczką?

Z góry ogromnie dziękuję Państwu za odpowiedź!

Eliza

To nie jest kwestia fleksji (odmiany wyrazów), lecz słowotwórstwa (tworzenia wyrazów pochodnych od wyrazu podstawowego).

Wyraz praktyczka jest poprawnie utworzonym derywatem od rzeczownika praktyk. Powstał przez dodanie sufiksu -ka, który w polszczyźnie regularnie tworzy feminatywy od nazw w rodzaju męskim. Procesowi derywacji towarzyszyła też wymiana głoskowa [k] : [cz], por. też np. fanatyk → fanatyczka, lunatyk → lunatyczka, matematyk → matematyczka.

Rzeczownik praktyczka oznacza: 1. ‘kobietę czynnie uprawiającą jakiś zawód’; 2. ‘kobietę, która nabyła wiedzę i umiejętności w jakiejś dziedzinie przez doświadczenie’. Wyraz jest stosunkowo często spotykany w uzusie, por. np.

  • Anastasia Nabokina – kulturoznawczyni, krytyczka sztuki, praktyczka i teoretyczka tańca, asystentka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ.
  • Dwie niesamowite kobiety, dwie praktyczki i ekspertki w swoich dziedzinach, dwa bardzo ciekawe tematy.
  • Jestem doświadczoną praktyczką biznesu, liderką działającą w obszarach związanych z medycyną.
  • Na warsztat zapraszam zarówno praktyków i praktyczki z dłuższym stażem, jak i osoby, które zajmują się partycypacją od niedawna.
  • Przyjrzymy się, co aktualnie jest dla Was ważne i nadaje sens działaniom, które realizujecie jako praktyczki i praktycy.
  • W moim podejściu integruję współczesne podejścia do pracy z ciałem (jestem praktyczką somatic experiencing) z nurtami kontekstualnymi.
Adam Wolański