rodzić, kocić się, szczenić się…

Jak określić poród suki? Określenia ludzkie brzmią dziwnie (Sunia będzie rodzić), ale czasownik kocić się w kontekście psa jeszcze dziwniej.

Będę wdzięczna za sugestie

D.

Czasownik rodzić w znaczeniu ‘wydawać na świat potomstwo’ odnosimy nie tylko do kobiet, lecz także do samic zwierząt żyworodnych. Wyraz ten należy do polszczyzny wspólnoodmianowej. Nie przynależy wyłącznie do stylu naukowego, w szczególności języka medycznego.

Czasownik kocić się stosujemy w wypadku wydawania na świat potomstwa przez kotkę, zajęczycę, królicę, kozę, owcę i nutrię. O rodzącej samicy psa, wilka, lisa i borsuka mówimy, że się szczeni.

Adam Wolański