tymczasem

Dzień dobry,

ostatnio moi koledzy z pracy zaczęli na pożegnanie mówić „tymczasem”, co jest zgodne z definicją „tymczasem III” dostępną na stronie PWN-u, jednak nie do końca dla mnie intuicyjne. Nie rozumiem, skąd wzięło się użycie tego słowa w tym kontekście. Tutaj jest moje pytanie — jaka jest etymologia tego słowa w tym kontekście? Czy to jest skrót od jakiegoś dłuższego pożegnania typu „tymczasem póki się nie widzimy, to trzymaj się”?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wyraz tymczasem ma we wszystkich swoich znaczeniach i funkcjach tę samą podstawę słowotwórczą, którą jest wyrażenie ten czas. Kiedy dana osoba żegna się z inną, mówiąc tymczasem, sądzi, że niedługo się zobaczą znowu, por. np. Tymczasem, Marysiu! Jutro się zobaczymy. Tymczasem stanowi bowiem wykładnik pożegnania na krótki okres (w odróżnieniu od form Żegnaj! lub Żegnajcie!, które często wyrażają rozstanie na długo lub nawet na zawsze, por. np. Żegnaj, drogi przyjacielu!). Ma to związek z przymiotnikiem tymczasowy, który znaczy tyle co: ‘chwilowy, przejściowy, nie na stałe’.

Adam Wolański