p.o.

p.o.
9.04.2011
9.04.2011
Moje pytanie dotyczy sformułowania pełniący obowiązki. Słowniki zalecają, by po skrócie p.o. użyć rzeczownika połączonego ze skrótem związkiem zgody (np. „Rozmawiał o tym z p.o. dyrektorem szkoły”). Czy zasada używania związku zgody dotyczy również nieskrótu (np. „Rozmawiał o tym z pełniącym obowiązki dyrektorem szkoły”)? Zdrowy rozsądek każe użyć związku rządu („Rozmawiał o tym z pełniącym obowiązki dyrektora…”).
Zdanie „Rozmawiał o tym z pełniącym obowiązki dyrektora…” jest nie mniej poprawne niż np. zdanie „Rozmawiał o tym z pilnującym wejścia…”. Oba są eliptyczne – słysząc je, uzupełniamy w myślach pominięty rzeczownik (człowiekiem? pracownikiem?). Zdania eliptyczne są jednak częste i za błędy ich nie uważamy.
Co innego skrót p.o. – ten funkcjonuje jak przedrostek, por. „Rozmawiał o tym z p.o. dyrektorem szkoły” jak „Rozmawiał o tym z wicedyrektorem szkoły”. W ten sposób staje się mniej widoczny, można go nawet pominąć bez szkody dla budowy zdania. Z punktu widzenia tytulatury jest to korzystne i uzasadnione: p.o. dyrektor jest przecież tytularnie dyrektorem, zwracamy się do niego panie dyrektorze, a nie panie p.o. dyrektorze ani panie p.o. dyrektora.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego