pajda

Poprawne połączenia wyrazowe to: pajda chleba i połeć słoniny. Czy wyrażenie pajda słoniny jest dopuszczalne (w tekście literackim)? Podobno to regionalizm.
Pozdrawiam
Anna
W Korpusie Języka Polskiego nie mamy ani jednej pajdy słoniny, mamy natomiast 73 pajdy chleba i 14 połci słoniny. Jak informują słowniki, pajda to duża i gruba kromka chleba. Pochodzenie tego słowa jest niejasne, być może jego źródłem jest ukraińskie jidá 'jadło'. Ani w jego współczesnym użyciu, ani w etymologii nie widać nic, co by uzasadniało łączenie go ze słoniną.
Mirosław Bańko