palancista

palancista
7.12.2001
7.12.2001
Palant – odcinek nr 2.

Które znaczenie słowa palant wystąpiło w języku polskim jako pierwsze: palant jako gra, czy palant jako obraźliwe określenie człowieka?
Jeśli chodzi o tzw. uzus językowy, to w sieci nie ma żadnych informacji na temat palanta, słyszeliśmy o kilku grupach grających w palanta w Poznaniu i w Wielkopolsce, ale jeszcze nikt nie podniósł kwestii słowa określającego gracza w palanta.

pzdrw.
Jacek Pawlak
W takim razie proponujemy nazwę palanciści – na wzór flecistów, szachistów, a także skacistów (to ostatnie słowo, oznaczające graczy w skata, notuje Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego). Palancista nie jest słowem obraźliwym, jak palant, ani potocznym, jak palanciarz, a przy tym znajduje oparcie w wielu analogicznych nazwach osób grających w coś lub na czymś.
Które znaczenie słowa palant pojawiło się wcześniej w polszczyźnie? Sądząc po słownikach – to, które dotyczy gry. Słownik polszczyzny potocznej PWN zna zresztą słowo palant nie tylko jako obraźliwy epitet, ale też jako grubiańskie określenie czegoś, co słownikarze definiują lakonicznie: „członek męski”.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego