pan czy Pan?

Uprzejmie proszę o informację, czy używając w protokole kontroli wyrazów: „pan Jan Kowalski wyjaśnił” lub „kierownikiem Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa jest pan Jan Kowalski”, słowo pan piszemy od wielkiej litery. Protokół zawiera opis stanu faktycznego ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości i jest podpisywany przez kierownika jednostki kontrolowanej i kontrolera.
Tomasz Gaweł
W opisanych przez Pana kontekstach wyraz pan powinien być zapisany małą literą, a nawet – w wypadku zastosowania nazwy stanowiska – może zostać pominięty (wystarczy samo imię i nazwisko).
Wielkiej litery w pisowni wyrazów pan, pani, państwo używa się wyłącznie w celach grzecznościowych, a więc przede wszystkim nazywając adresata (np. Szanowny Panie Kierowniku) lub pisząc o kimś, kogo prestiż chcemy podkreślić (np. pismo przekazałam Panu Dyrektorowi).
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski