panaceum

Czy poprawne jest wyrażenie panaceum na… (powiedzmy: recesję, przestępczość czy inny problem)? Często słychać tego typu słowa w mediach. Jeżeli panaceum to lek na wszystko, czy nie ma tu logicznego błędu?
Gdybyśmy mieli otwieracz do wszystkiego, to czy nielogiczne byłoby powiedzieć o nim: „To znakomity otwieracz do konserw”? Wydaje się nam, że to zdanie nie jest nielogiczne, co najwyżej można mu zarzucić, że nie odzwierciedla wszystkich walorów urządzenia. Z panaceum jest, zdaje się, podobnie. Nawet mając uniwersalny środek przeciwko wszelkim bolączkom, czasem chcemy zaznaczyć, do jakich celów go użyjemy.
Mirosław Bańko