pani Gołyska, pan Gołyski

Proszę o rozstrzygnięcie sporu dotyczącego odmiany nazwiska. Czy Gołyska w D. l. poj. powinno mieć formę Gołyski jak kołyski, czy Gołyskiej jak Zapolskiej? Od czego zależy prawidłowa forma zależnego przypadka tego nazwiska?
Dziękuję i pozdrawiam.
Nazwisko to najprawdopodobniej pochodzi od nazwy miejscowej Gołysz (część Zarzecza w gminie Chybie w województwie śląskim). A skoro tak, to jest przymiotnikiem i odmieniamy je tak jak Zapolska. Żeby rozwiać ostatnie wątpliwości, wystarczy sprawdzić, jaką formą tego nazwiska posługują się osoby różnych płci. A skoro – jak ustaliłem – istnieje męska forma Gołyski, nie ma wątpliwości, że nazwisko żeńskie powinno się odmieniać jak Zapolska.
Z tego wynika, że prawidłowa forma odmiany zależy od wzorca, który mamy zastosować, w tym wypadku w grę wchodziła odmiana rzeczownikowa lub przymiotnikowa, ale to już problem rozstrzygnięty – nazwisko to odmieniamy jak przymiotnik. Reszta zależy od rodzaju gramatycznego.
Jan Grzenia