pani Zimna i pan Zimny

 
pani Zimna i pan Zimny
12.11.2002
Witam serdecznie.
Mam problem, który ostatnio pojawia się coraz częściej i który – przyznaję – bardzo mnie nurtuje. Otóż przychodzą do mnie małżonkowie. Pan nazywa się Zimny, a pani – Zimna. W jaki sposób, niejako, „połączyć” tych Państwa: X i Y małżonkowie Zimni czy małżonkowie X Zimna i Y Zimny?
Pozdrawiam
Nazwisko Zimny, podobnie jak inne zakończone na -y, może mieć w liczbie mnogiej jedną z dwu form: Zimni lub Zimnowie (uwaga szczegółowa: końcówki -owie nie używamy z nazwiskami zakończonymi na -owy). Jako formę pozwalającą najlepiej nazwać tę parę proponuję państwo X i Y Zimni (ewentualnie Zimnowie), ponieważ formy małżonkowie Zimni, małżonkowie Zimnowie są z różnych powodów niezręczne i chyba nadmiernie oficjalne. Jeśliby te nazwiska miały występować w liczbie pojedynczej i w różnych rodzajach gramatycznych, zalecałbym użycie wyrażenia pani Zimna i pan Zimny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!