państwo Czarneccy

Dzień dobry. Po ślubie przyjęłam nazwisko męża w formie męskiej — Czarnecki. W jaki sposób powinno się poprawnie odmieniać nazwisko w momencie kiedy ktoś zwraca się do nas jako do małżeństwa: Państwo Czarneccy czy Państwo Czarnecki?

Polskie nazwiska par małżeńskich należy odmieniać w liczbie mnogiej. Nazwiska męskie z przyrostkiem -cki w mianowniku liczby pojedynczej, uzyskują w mianowniku liczby mnogiej zakończenie -ccy, por. M. państwo Czarneccy, D., B. państwa Czarneckich, C. państwu Czarneckim, N. państwem Czarneckimi, Ms. (o) państwu Czarneckich.

Adam Wolański