paprykarz

 
paprykarz
27.04.2013
Szanowni Państwo!
Czy zasadnym jest nazywanie osoby uprawiającej paprykę paprykarzem? Zarówno dziennikarze, jak i politycy nazwali tak pewnego hodowcę papryki z Mazowsza a nie mogę znaleźć dla tej nazwy żadnej podstawy w słownikach.
W słowniku Doroszewskiego jest podobne słowo: piernikarz, objaśnione słowami: „cukiernik wypiekający i sprzedający pierniki”. Proszę nie pytać, co ma piernik do papryki, tylko spojrzeć na jeszcze inne przykłady: kronikakronikarz, słowniksłownikarz, kajakkajakarz, wędkawędkarz itd. Są podstawy w polskim słowotwórstwie, by hodowcę papryki nazywać paprykarzem, choć trzeba się liczyć z tym, że ktoś z czytelników lub słuchaczy może nas mylnie zrozumieć, a ktoś inny się uśmiechnie na myśl, że nazwę potrawy przeniesiono na osobę.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!