pasierbica

Dzień dobry!
Proszę o odpowiedź, czy córka mojego męża, która urodziła się, gdy był kawalerem, jest moją pasierbicą. Wszystkie słowniki podają, że np. macochą byłabym wtedy, gdybym była drugą żoną, ale jestem pierwszą.
Beata
Zakres znaczeniowy słów macocha i pasierbica oraz praktyka ich użycia obejmują również sytuację Pani i córki Pani męża. Rozumiem, że nacechowanie emocjonalne tych słów, które bierze się z niedorzecznych często baśni i opowieści, może powodować chęć ich unikania. Ale też mało zapewne będzie sytuacji, w których te słowa będą naprawdę konieczne. Przy przedstawianiu zawsze można powiedzieć o córce męża, a w rodzinnych stosunkach same Panie zdecydują, czy wybrać wariant mamy, czy zwracanie się po imieniu, ostatnio modne.
Pozdrawiam całą rodzinę
Jerzy Bralczyk, prof., UW i WSPS