pecetowiec

Czy wyraz pecetowiec należy pisać wielką literą, czy małą? Wyraz ten pochodzi od osoby korzystającej z komputera PC i jest formą potoczną. Z jednej strony jest to wyraz stworzony od skrótu PC, z drugiej strony analogiczne słowo konsolowiec (od konsol do grania) zawsze pisane jest z małej litery. W prasie i w serwisach internetowych można spotkać oba sposoby zapisu, czasami stosowane nawet zamiennie.
Rzeczowniki pospolite pochodne od skrótowców są pisane dwojako: ZOMO-wiec i PIS-owiec albo zomowiec i pisowiec. Można więc pisać PC-owiec, ale ponieważ angielskie PC wymawiamy po polsku [pi'si], w wymowie nie będzie różnicy między PC-owcem a PIS-owcem. Jeśli to Panu nie odpowiada, proszę pisać pecetowiec.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski