pegeerowski

Mam wątpliwość dotyczącą rozwiniętych wariantów przymiotników GL-owski, GS-owski, PGR-owski itp. Słowniki podają jedynie zapisy typu geelowski, geesowski i pegeerowski. Czy nie lepiej byłoby jednak pisać gieelowski, gieesowski i pegieerowski, tym bardziej że taka pisownia odpowiadałby ogólnopolskiej wymowie? Notabene jako odrębne hasło w WSO zostało odnotowane nie ge, lecz właśnie gie.
Autorzy słowników chcieli być może uniknąć podejrzeń o szerzenie gwarowej wymowy typu [gienek] lub przestarzałej typy [gienerał]. Są zresztą osoby, które uważają, że poprawna nazwa litery G brzmi [ge] (na wzór [be], [ce], [de]), a nie [gie]. Ma Pan rację, że utrzymywanie pisowni typu pegeerowski z jednoczesnym zastrzeżeniem, że mówić należy [pegieerowski], a wymowa [pegeerowski] to błąd, wygląda dziwnie. Pisownia jednak jest trochę konwencjonalna i nie może w pełni przystawać do wymowy, a zmiany w ortografii niosą ze sobą ryzyko, że zamęt powstanie jeszcze większy.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski