penitencjariusz

Szanowni Eksperci!
Kto to jest penitencjariusz? Zauważyłem, że powszechnie słowem tym określa się kogoś zamkniętego w więzieniu, odsiadującego wyrok itp., jednakże w żadnym słowniku nie znalazłem takiej definicji. W słownikach języka polskiego i wyrazów obcych penitencjariusz to tylko rodzaj katolickiego duchownego.
Byłbym niezmiernie wdzięczny, gdyby zechcieli Państwo rozstrzygnąć tę kwestię.
U źródeł słowa penitencjariusz w obu jego znaczeniach, starszym i nowszym, leży łacińskie słowo paenitentia 'skrucha, pokuta'. Duchowny katolicki zwany penitencjariuszem udziela rozgrzeszenia w wypadku ciężkich przewinień. Osoba osadzona w zakładzie karnym określana jest tym samym słowem, gdyż pobyt w nim jest dla niej swego rodzaju pokutą. W drugim znaczeniu słowo to występuje głównie w liczbie mnogiej.
Słowniki, do których zajrzałem, notują tylko jedno z ww. znaczeń. Drugie trzeba będzie w nich wkrotce uwzględnić.
Mirosław Bańko, PWN