petersburczyk czy petersburżanin?

Z czego wynika słownikowe zalecenie, żeby nazwę mieszkańca Petersburga derywować formantem -anin, kiedy mamy całą regularną serię derywatów typu hamburczyk, edynburczyk, strasburczyk, salzburczyk…? Czy błędny byłby wobec tego petersburczyk?
Nazwy mieszkańców od słowiańskich nazw geograficznych tworzymy zwykle z przyrostkiem -anin. Petersburg uznano więc za nazwę słowiańską, stąd petersburżanin. Faktem jest jednak, że od nazw germańskiego pochodzenia z członem -burg tworzy się nazwy mieszkańców z przyrostkiem -czyk.
Wniosek: mieszkaniec wspomnianego miasta to petersburżanin, a alternatywnym jego określeniem jest petersburczyk.
Jan Grzenia