pewność w procentach

Witam,
bardzo często słyszę, że ktoś jest pewny na 90% czy 100%. Czy taka forma jest poprawna? Czy można być czegoś pewnym tylko w 90%? Czy stosowanie skali procentowej przy wyrażaniu swojej pewności nie pomniejsza niepotrzebnie znaczenia tego słowa?
Dziękuję za pomoc,
Pozdrawiam.
Pewność jest stopniowalna, por. „Jestem prawie pewny”, „To jest mnie pewne niż tamto” itp. Od 90% do 100% niedaleko, więc jeśli mówię, że jestem czegoś pewny na 90%, to daję do zrozumienia, że moja pewność jest prawie całkowita. Dla emfazy mógłbym powiedzieć, że jestem czegoś pewny na 99%. Natomiast nie powiedziałbym normalnie, że jestem czegoś pewny na 12% albo 45%, albo nawet 80%, bo po pierwsze, nie byłoby się czym chwalić, a po drugie, 100% i 90% wskutek częstego użycia w podobnych zwrotach się sfrazeologizowało, a nie można tego powiedzieć o większości innych liczb.
Mirosław Bańko, PWN